Doğrusal yuvarlanan kılavuzlar, aktüatörlerin kendileri değil, bir tür çalıştırma cihazına bağlı bir ray veya şaft olabilen, doğrusal bir hareketi yönlendiren mekanik bileşendir. Doğrusal hareket uygulamaları için yuvarlanan kılavuzlar, makinelerdeki sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Gelişmiş yarı iletken üretim cihazlarından büyük takım tezgahlarına veya inşaat ekipmanlarına kadar çeşitli alanlarda kullanılırlar.

Lineer haddeleme kılavuzları, lineer yollar ve lineer makaralı yollar ray kılavuzlama sistemleri ve bilyalı yiv tabanlı mil kılavuzlama sistemleri dahil olmak üzere farklı biçimlerde gelir.

Doğrusal hareket eden bir yuvarlanma kılavuzu seçerken dikkate alınması gereken önemli hususlar, yük, statik yük, strok ve hızın yanı sıra istenen hassasiyet ve doğruluğu içerir. Uygulama gereksinimlerine bağlı olarak ön yükleme de gerekebilir. Körükler veya özel contalar kullanan toz ve diğer kirleticiler gibi çevresel faktörlerden lineer kılavuz sisteminin kirlenmesini en aza indirmeye yönelik herhangi bir yöntemde olduğu gibi, yağlama da bir başka önemli husustur.