Bilyalı rulman, hareketi kolaylaştırırken üç ana işleve hizmet eden bir tür rulmandır: yükleri taşır, sürtünmeyi azaltır ve hareketli makine parçalarını konumlandırır.

Bilyalı rulmanlar, hareket eden düzlemler boyunca yüzey temasını ve sürtünmeyi azaltmak için iki "yarışı" veya yatak halkalarını ayırmak için bilyeler kullanır. Topların dönüşü, birbirine sürtünen düz yüzeylerle karşılaştırıldığında daha düşük bir sürtünme katsayısına neden olur. Bilyeler ve yuvalar arasında çok az yüzey teması olduğundan, bilyeli yataklar tipik olarak boyutlarına göre diğer döner elemanlı yataklardan daha düşük yük kapasitesine sahiptir.

FARKLI RULMAN ÇEŞİTLERİ NELERDİR VE UYGULAMALARI NELERDİR?
Bilyalı rulmanlar için çeşitli farklı tasarım ve uygulamalar vardır ve bunların tasarımı, endüstriyel uygulamalarına ve yük tiplerine özeldir. Bilyalı rulmanların bazı yaygın tasarımları şunları içerir:

Eğik Bilyalı Rulmanlar: birleşik radyal ve eksenel yükler altında çalışmak üzere tasarlanmıştır.
Eksenel Rulmanlar: Eksenel bilyalı rulmanlar olarak da adlandırılırlar; bunlar, rulmanın eksenine paralel uygulanan kuvvet veya itme yükleri altında çalışmak üzere tasarlanmıştır.
Sabit Bilyalı Rulmanlar: Hem radyal hem de hafif eksenel yükleri taşımak için tasarlanmıştır.
Lineer Rulmanlar: Lineer bir eksen boyunca tek yönde harekete izin verecek şekilde tasarlanmıştır.
Oynak Bilyalı Rulmanlar: Kendi kendine hizalanan ve hem radyal hem de hafif eksenel yükleri taşıyan iki set bilyalı rulmanlar.
Yüksek Hızlı Eğik Bilyalı Rulmanlar: Başka bir hassas bilyalı rulman türü, yüksek hızlı eğik bilyalı rulmandır. Adından da anlaşılacağı gibi, yüksek hızlı rulmanlar, yüksek RPM'leri hassasiyet ve doğrulukla işlemek için tasarlanmıştır.
BAZI RULMAN BOYUTLARI, ŞEKİLLERİ VE MALZEMELERİ NELERDİR?
Rulman boyutları kullanımlarına göre değişmektedir. Yatağın genişliği de uygulamaya bağlıdır. Örneğin, alanın önemli olduğu durumlarda ince kesitli mesnetler kullanılır. Dış ve iç yarıkların çapı ile genişlik arasındaki fark en aza indirilerek kompakt tasarımlara izin verilir.

Rulmanlarda kullanılan malzemeler, kullanım amaçlarına göre değişir. Bilyalı rulmanların büyük çoğunluğu çelikten yapılmıştır. Diğer malzeme türleri arasında, gelişmiş korozyon direnci için paslanmaz çelik yataklar ve yüksek dönme hızlarına ulaşmak için iç ve dış bilezikler arasında yatağın hareketli parçaları olan seramik bilyaların kullanıldığı hibrit bilyeli yataklar bulunur.